Ölçü Nasıl Alınır?

 ⦁ Stor Perde ve Zebra Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

⦁ Stor ve zebra perde en ölçüsü için pencerenizin normal genişliğini ölçtükten sonra (eğer yer varsa) sağdan ve soldan en az 15’er cm bu ölçüye eklemeniz gerekir. Bunun sebebi dışarıdan içerinin görünme açısını kapatmaktır.
⦁ Boy ölçüsü için perdeyi asacağınız yerden inmesini istediğiniz yere kadar ölçü almalı ve bu ölçüye herhangi bir ekleme yapmamalısınız. Pano baskılı ürünlerde boy ölçüsü mümkün olduğunca net alınmalıdır.
⦁ Eğer korniş ya da tavana montaj imkanı yoksa ve perdeyi duvara L ayak kullanarak asacaksanız, yine aynı şekilde perdeyi asacağınız noktadan inmesini istediğiniz yere kadar yükseklik ölçüsü almalı ve bu ölçüye herhangi bir ekleme yapmamalısınız.
⦁ Eğer pencereyi tamamen kapatan tek parça perde yerine açılır camlar için ya da balkon kapısı için ayrı ayrı ölçüler alacaksanız ve tüm perdeleri tek kasada sipariş vermek istiyorsanız; en sağdaki ve en soldaki perdeler için yanlardan 15’er cm taşarak ölçme kuralını uygulamalı, aradaki perde ya da perdeler içinse pencere kayıtlarını tam ortalayarak ölçü almalısınız. Tek kasada sipariş ettiğiniz normal cam ve balkon kapısı ölçülerinde boy ölçülerinin birbirinden farklı olması sorun oluşturmaz.

⦁ Fon Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?
⦁ Fon perdeyi tül perde ya da zebra perdenin yanlarına kanat perde olarak almak istiyorsanız; en ölçüsü için metre yardımıyla gözünüze en hoş gelen genişliği bularak seçenekler arasından o ölçüde “tek kanat” ya da “çift kanat” seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz.
⦁ Boy ölçüsü için perdenin asılacağı yerden inmesini istediğiniz yere kadar ölçü almalı ve tercihinize göre dilerseniz yere kadar olan ölçüden 2-3 cm eksik ölçü vererek fon perdenizin hafif havada kalmasını sağlayabilir, dilerseniz de yere kadar olan ölçüye 10-15 cm ilave ederek yere dökümlü olarak durmasını isteyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; bazı desenlerimizde görselin en önemli bölgeleri perdenin alt kısmında kalmaktadır. Eğer perdeyi asacağınız yerde perdenin önüne yatak, masa v.b. eşyalar geliyorsa desenleri buna göre seçmeli ya da boy ölçüsünü buna göre vermelisiniz.

⦁ Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?
⦁ Tül perde en ölçüsü için perdenizin durmasını istediğiniz genişliği ölçerek siparişinizi verebilirsiniz. Seyrek ve sık pile seçeneklerini seçtiğinizde kullanılması gereken kumaş miktarı sistem tarafından hesaplanıp fiyatı da otomatik olarak çıkmaktadır. Pile için ayrıca bir hesap yapmanıza gerek yoktur. Sizin sadece perdenizin en ölçüsünü ve pile seçeneğini seçmeniz yeterlidir.
⦁ Boy ölçüsü için perdenin asılacağı yerden inmesini istediğiniz yere kadar ölçü almalı ve eğer yere kadar ölçü aldıysanız bu ölçüden 2-3 cm eksik ölçü vermelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; bazı desenlerimizde görselin en önemli bölgeleri perdenin alt kısmında kalmaktadır. Eğer perdeyi asacağınız yerde perdenin önüne yatak, masa v.b. eşyalar geliyorsa desenleri buna göre seçmeli ya da boy ölçüsünü buna göre vermelisiniz.